Sonaravni ukrepi v kmetijstvu

Sonaravna ureditev izpusta za živino

​Kvalitetno izveden izpust za živino zagotavlja višjo raven dobrobiti živali v reji, obenem pa zagotavlja ustrezno čiščenje izcednih voda. Prostor za živino se uredi s podlago iz lesnih sekancev in drenažnim slojem, v katerega odteka voda. Gnojnica se zadrži v zgornji plasti sekancev, preostanek izcedne vode pa se obdela v rastlinski čistilni napravi brez iztoka, s čimer se prepreči negativne vpliva na okolje. Nastalo biomaso (letni prirast rastlin v čistilni napravi) se lahko uporabi v gospodarjenju, prav tako gnojevko in vodo bogato s hranili. Poleg čiščenja ureditev predstavlja kvaliteten vodni habitat.

Vodni zadrževalniki za blaženje podnebnih sprememb

Zadrževanje padavinskih voda zaradi sprememb v količini padavin postaja nujnost za kmetijska gospodarstva. V podjetju ponujamo projektiranje in sonaravno ureditev lokalnih zadrževalnikov za namakanje. Največja prednost sonaravno urejenega zadrževalnika je, da kvaliteto vode vzdržujemo z vzpostavitvijo naravnih procesov s pomočjo rastlin, substrata in pravilno dimenzioniranih in urejenih brežin. Na ta način ne prihaja do prekomerne razrasti alg, gnitja vode in kopičenja sedimentov, kar dolgoročno zmanjšuje količino vode in povzroča več vzdrževalnih del.

Prednosti sonaravno urejenega zadrževalnika so:

  • boljša kakovost vode: večja čistilna sposobnost zaradi izbora in zasaditve rastlin,
  • manjši vzdrževalni stroški: boljše naravno ravnovesje ekosistema zaradi sonaravne ureditve,
  • ugoden vpliv na mikroklimo, saj v vročih dneh hladi okolico,
  • delovanje brez strojnih elementov,
  • estetska funkcija za kmetijsko gospodarstvo,
  • (habitatna) popestritev kmetijske krajine.

Trajnostne tehnike za zmanjšanje erozije in izboljšanje tal

Neurejena odvodnja povzroča erozijo kmetijskih zemljišč. Podnebne spremembe prinašajo intenzivnejše padavine, kar dodatno povečuje tveganje za škodne dogodke, predvsem na slabo prepustnih površinah in zemljiščih z večjimi nakloni.

Ob načrtovanju in vzdrževanju odvodnih sistemov, je smiselno površinske jarke okrepiti na način, da umestimo (izbira glede na pogoje):

  • umirjevalne strukture,
  • sedimentacijska območja,
  • območja za zbiranje in zmanjšanje odtoka.

Predlagane strukture se umešča glede na potrebe in možnosti v celotnem prostoru. Pri sestavi in delovanju takih struktur imajo rastline pomembno vlogo, saj v prvi vrsti omogočajo učinkovito protierozijsko zaščito. Rastline večajo vodozadrževalne sposobnosti tal,  sedimentirajo trdne delce, zmanjšujejo odtok z evapotranspiracijo in podpirajo čiščenje vode. Prav tako so pomemben segment vrstne pestrosti območja.

Krožno gospodarstvo

Krožno gospodarstvo

Rešitve omogočajo ponovno uporabo snovi.

Ekološko urejanje krajine

Ukrepi varujejo vodne vire in podpirajo biološko raznovrstnost.

Prilagajanje na podnebne spremembe

Rešitve dobro prenesejo ekstremne vremenske pogoje.

Ekonomsko ugodne rešitve

Ni potrebe po zahtevni dokumentaciji, izvedba je enostavna.